De Inspectie Justitie en Veiligheid concludeert dat er op dit moment geen stevige juridische basis is voor het doorzoeken van telefoons en laptops van asielzoekers door de Dienst Identificatie en Screening Asielzoekers (DISA). Desondanks voerde deze dienst zogeheten quickchecks uit, waarbij onder meer foto’s en contactgegevens werden bekeken.
Volgens de inspectie is dit onwenselijk en moeten dergelijke controles worden stopgezet zolang er geen duidelijke wetgeving bestaat. Het vragen van toestemming aan asielzoekers lost dit probleem niet op, omdat er sprake is van een ongelijke verhouding: asielzoekers zijn afhankelijk van de overheid en kunnen vrezen dat weigering negatieve gevolgen heeft voor hun procedure. Bovendien blijkt dat zij vaak onvoldoende uitleg krijgen over het doel, de werkwijze en mogelijke consequenties van deze controles.
Dit baart zorgen, niet alleen omdat de rechtspositie van asielzoekers onvoldoende wordt beschermd, maar ook omdat het handelen van de overheid altijd rechtmatig moet zijn. Tegelijk wijst de inspectie erop dat informatie die zonder goede wettelijke grondslag wordt verkregen, mogelijk niet bruikbaar is voor opsporing of vervolging, wat zelfs risico’s kan opleveren voor de nationale veiligheid.
Daarom wordt de minister van Asiel en Migratie dringend geadviseerd om snel met passende wetgeving te komen, zoals eerder aan de Tweede Kamer is toegezegd, en de bevindingen van de inspectie daarin mee te nemen. Daarnaast moet er zorg worden gedragen voor een ordentelijke overdracht van taken, aangezien de IND per 12 juni 2026 de werkzaamheden van DISA overneemt en heeft aangegeven dergelijke controles niet uit te voeren zonder duidelijke wettelijke basis.
Bron: Inspectie J & V
Laatste nieuws
Vinkjes in het strafrecht: verdachten met zwakkere sociaaleconomische positie krijgen hogere straffen
17 juni 2026
Uit recent onderzoek van het WODC komt naar voren dat verdachten met een lagere sociaaleconomische status, zoals een lager inkomen, minder opleiding, geen werk of een instabiele woonsituatie, gemiddeld nadeliger worden behandeld binnen het strafrecht. Hoewel verschillen in uitkomsten niet automatisch betekenen dat er sprake is van verboden onderscheid, lijkt er wel een structureel patroon te bestaan waarbij deze groep zwaarder wordt getroffen
Hoge Raad vraagt uitleg HvJ EU over bewaren pasfoto's na identificatie klanten bij financiële instellingen
16 juni 2026
De Hoge Raad heeft aan het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ EU) vragen gesteld over de uitleg van Europese regels tegen witwassen en fraude in verband met de Europese regels over bescherming van privacy.
Subsidie aanvragen beroepsopleiding sociaal advocaten 2026
16 juni 2026
Om jonge advocaten te blijven aantrekken voor de sociale advocatuur, heeft de Raad voor Rechtsbijstand besloten om opnieuw een regeling in te voeren waarbij de kosten van de beroepsopleiding worden vergoed.
AP gaat scanauto's controleren
16 juni 2026
De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) gaat vanaf 1 juli 2026 actief controleren of gemeenten het gebruik van scanauto’s correct hebben vastgelegd in hun algoritmeregister.
Nieuwe arbitrageregels per 1 juni 2026
11 juni 2026
Per 1 juni 2026 treden de herziene ICC Arbitration Rules in werking. De nieuwe regels vormen de belangrijkste ontwikkeling sinds 2021 en zetten een nieuwe standaard voor efficiënte en betrouwbare geschillenbeslechting in de internationale handel.
Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme presenteert actieagenda
10 juni 2026
In haar eindrapport 'Discriminatie doorbreken. Naar een overheid die discriminatie en racisme bestrijdt en voorkomt' presenteert de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme een actieagenda om discriminatie door de overheid in Europees en Caribisch Nederland aan te pakken.
Gelijke deelname nog niet bereikt: tien jaar VN‑verdrag handicap in Nederland
9 juni 2026
Tien jaar na de invoering van het VN‑verdrag handicap in Nederland blijkt dat mensen met een beperking nog altijd niet vanzelfsprekend volwaardig kunnen meedoen in de samenleving.
Wet op de Defensiegereedheid naar de Tweede Kamer
7 juni 2026
Het definitieve wetsvoorstel van de Wet op de Defensiegereedheid (Wodg) is op 5 juni jl. in de ministerraad vastgesteld en wordt aangeboden voor behandeling in het parlement. Op advies van de Raad van State heeft Defensie in de Wodg een aantal onderdelen aangepast.
Rechter in hoger beroep
7 juni 2026
Raadsheer bij Hof Amsterdam heet voortaan ‘Rechter in hoger beroep’
Tijdelijk geen dwangsom bij uitblijven besluit compensatie werkelijke schade in hersteloperatie toeslagen
4 juni 2026
De Afdeling bestuursrechtspraak heeft besloten dat de Dienst Toeslagen voorlopig geen dwangsommen hoeft te betalen wanneer zij te laat beslist op aanvragen van ouders die compensatie vragen voor hun werkelijke schade in de toeslagenaffaire