Artikelen van Björn de Smit

Tijdschrift NJB 25 (2026)
Klimaatverandering: nieuwe wegen in bestaande rechtsgebieden
Lodewijk Smeehuijzen en Wolf Sauter
Klimaatverandering dringt door in vrijwel alle onderdelen van het recht. Ook rechtsgebieden die op het eerste gezicht niet direct met klimaatregulering worden geassocieerd, worden steeds vaker geconfronteerd met klimaatbelangen. Dit artikel onderzoekt hoe uiteenlopende rechtsgebieden daarmee omgaan en in hoeverre zij vanuit hun eigen structuur ruimte bieden voor de integratie van klimaatoverwegingen. Daarbij staat het begrip ‘autonome draagkracht’ centraal: het vermogen van een rechtsgebied om klimaatbelangen zelfstandig te incorporeren.

[verder lezen in InView]

Rechtsbescherming onder druk
Michelle Bruijn
De jaarrede voor de NJV-jaarvergadering 2026 werd dit jaar niet, zoals de traditie wil, uitgesproken door de voorzitter van de Nederlandse Juristen-Vereniging, maar door het jongste bestuurslid van de afzwaaiende jaarlaag, Michelle Bruijn. Die jaarlaag, verder bestaande uit Willemien den Ouden en Ton Hartlief, koos voor het thema De uitvoerbaarheid van wet- en regelgeving onder druk. In haar rede verbindt Bruijn dat thema met een vraag die in het debat over uitvoerbaarheid soms te weinig centraal staat: wat betekent steeds veranderende en complexere wetgeving voor de rechtsbescherming van burgers?

[verder lezen in InView]

Tussen wet en werkelijkheid
Niels Burghoorn
Op 12 juni 2026 kwam de Nederlandse Juristen Vereniging bijeen voor haar jaarvergadering in Den Haag: een passend decor voor een bespreking van de uitvoerbaarheid van wet- en regelgeving. Waar kan daarover immers beter worden gesproken dan op een steenworp afstand van het Binnenhof?

[verder lezen in InView]

Gemeentelijke sportcomplexen: opstal of erfpacht?
Florian van den Akker en Björn de Smit
Gemeenten staan de komende jaren voor een grote opgave: het vernieuwen, verduurzamen en toekomstbestendig maken van sportaccommodaties. Daarbij is er de behoefte aan exploitatiemodellen waarin maatschappelijke en commerciële partijen een rol spelen, terwijl gemeenten tegelijkertijd voldoende grip kunnen houden op het gebruik en beheer van deze voorzieningen. Biedt tegen deze achtergrond een recht van erfpacht of een recht van opstal de beste basis voor de ontwikkeling en exploitatie van gemeentelijke sportcomplexen? In dit artikel worden de voor- en nadelen van beide rechtsfiguren geanalyseerd en wordt beschreven waarom de keuze tussen erfpacht en opstal bepalend kan zijn voor controle, financierbaarheid en multifunctioneel gebruik van sportvastgoed.

[verder lezen in InView]

Rechters leggen reclameverbod in de geneesmiddelenwet te ruim uit
Frank Stadermann
Wanneer wordt het aanprijzen van een geneesmiddel reclame in de zin van de Geneesmiddelenwet? Twee recente uitspraken over uitingen waarin bepaalde middelen werden gepresenteerd als werkzaam tegen COVID-19 maken deze vraag van belang. Want nu uitingen zonder commercieel belang en zonder promotiedoel als verboden reclame worden aangemerkt raken deze uitspraken niet alleen de direct betrokkenen maar is ook de vrije meningsuiting van in het geding.

[verder lezen in InView]

15 juli 2026