In deze open dialoog, georganiseerd door de Universiteit Utrecht, zal John A. Douglass, Universiteit van Berkeley, reflecteren op recente ontwikkelingen in het Amerikaanse hoger onderwijs in het licht van zijn bredere onderzoek naar neonationalisme, autocratie en onliberale democratieën krachten die in toenemende mate het hoger onderwijs wereldwijd bepalen, waaronder in Europa en Nederland.

Dr. John A. Douglass schreef eind 2024 een alarmerende vooruitblik op wat de impact van een nieuwe Trump-regering op het Amerikaanse hoger onderwijs zou kunnen zijn. Zodra de nieuwe regering is aangetreden, blijkt de situatie voor Amerikaanse universiteiten nog ernstiger te zijn.

Douglass zal deze ontwikkelingen bespreken in de context van zijn lopende werk over autocraten en onliberale democratieën; trends die de academische vrijheid en institutionele autonomie van universiteiten in verschillende delen van de wereld in gevaar brengen, waaronder Europa en nu ook de VS.

Deze sessie, geleid door prof. dr. Marijk van der Wende, zal een open dialoog zijn over de vragen van de deelnemers en de lessen die hieruit getrokken kunnen worden voor het hoger onderwijs in Europa en Nederland.