De cijfers tonen aan dat de misdrijven die worden gepleegd in Nederland, niet bovenmatig veel door asielmigranten worden gepleegd. Van alle verdachtenregistraties in Nederland in 2024 kwam 2,5% voor de rekening van COA-bewoners. De aandelen geweldsmisdrijven en vernieling onder verdachten zijn vergelijkbaar met die van de algemene Nederlandse bevolking
De Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) heeft vastgesteld dat de AIVD en MIVD bij het verwerken van grote hoeveelheden persoonsgegevens onvoldoende voldoen aan verschillende wettelijke eisen. Uit het onderzoek blijkt dat belangrijke controles en beschermingsmaatregelen niet altijd goed functioneren, waardoor persoonsgegevens in sommige gevallen onrechtmatig zijn verwerkt.
De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft geoordeeld dat de minister van Asiel en Migratie in drie zaken over de voormalige kinderpardonregeling onvoldoende rekening heeft gehouden met de belangen van kinderen die al lange tijd in Nederland verblijven.
De Hoge Raad gaat een advisory opinion aan het EHRM vragen over de vraag of een strafzaak die definitief is afgesloten vóórdat de Wet herziening ten nadele in 2013 in werking trad, tóch herzien kan worden. Is een dergelijke herziening verenigbaar is met rechten die in het EVRM zijn opgenomen.
De Afdeling advisering van de Raad van State heeft advies vastgesteld over het besluit om tijdelijke economische beperkingen in te voeren voor het tegengaan van het in stand houden van de onrechtmatige nederzettingen in de door Israël bezette gebieden.
De beslissing van Hof Den Haag dat de Nederlandse Staat 42 Afghaanse mannen die de ambassade in Kaboel bewaakten niet naar Nederland hoeft over te brengen, kan in stand blijven. Dat adviseert advocaat-generaal Snijders de Hoge Raad in zijn conclusie van 26 juni 2026.
Deze uitspraak heeft niet alleen betekenis voor de internationale rechtsorde, maar werkt ook door in nationale rechtsstelsels, waaronder dat van Nederland, waar het stakingsrecht grotendeels rechterlijk is vormgegeven.
We lijken Deep Seek wel. Op onze beurt bouwen we aan de onderdrukkingsmiddelen van morgen met het op 19 juni 2026 ingediende wetsvoorstel ‘strafbaarstelling openlijk steun betuigen aan terroristische organisaties en het verheerlijken van terrorisme’.
Het bestuursrecht moet dat doen waar en op een wijze waarop het dienstbaar is aan het doel waartoe het op aarde is, namelijk rechtsbescherming tegen de overheid.
Ontwikkelingen en opinies
Van Urgenda-arrest tot stikstofcrisis
